Program Comenius

Program Comenius

Program Comenius – współpraca Szkoły Podstawowej z 6 szkołami europejskimi.

Czym jest program Comenius?

  • Program Comenius jest skierowany do uczniów korzystających z edukacji szkolnej aż do szkoły średniej oraz ich nauczycieli ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
  • Projekty realizowane w ramach programu Comenius są wspierane merytorycznie i finansowo przez Komisję Europejską.
  • Celem programu jest rozszerzanie współpracy europejskiej i wymiany w dziedzinie edukacji.

comenius - logo

Program Comenius w naszej szkole

Od września 2009 roku nasza szkoła podstawowa rozpoczęła dwuletni międzynarodowy projekt w ramach edukacyjnego programu Comenius. Do współpracy z nami zaprosiliśmy 6 szkół z Portugalii, Rumunii, Grecji, Czech, Łotwy i Turcji.

Szkoły partnerskie

Nazwa szkoły Kraj Miasto Strona WWW
Agrupamento De Escolas De Campo Maior Portugalia Campo Maior www.agrupamentocampomaior.drealentejo.pt
Liceul Cu Program Sportiv Rumunia Satu Mare
Μειονοτικο δημοτικο Σχολειο Μυκησ Grecja Xanthi
Základní Škola Uničov Republika Czeska Uničov www.zshaskova.cz
Jelgavas 2. Pamatskola Łotwa Jelgava www.jelgava2psk.times.lv
Ayaklicaoluk Ilköğretim Okulu Turcja Kahramanmaraş

Do góry

Międzynarodowe spotkanie w Kaliszu, listopad 2009

W dniach 23 – 26 listopada 2009 roku nasza szkoła gościła 18 nauczycieli – przedstawicieli sześciu szkół partnerskich, z którymi współpracujemy w ramach programu Comenius.
We wtorek, 24 listopada, po spotkaniu z Siostrą Dyrektor, Goście zostali przywitani przez społeczność szkolną. Program artystyczny przygotowany w języku angielskim zrobił ogromne wrażenie na naszych zagranicznych Gościach. Następnie nauczyciele ze szkół partnerskich zaprezentowali swoje szkoły.
We środę (25 listopada) Goście zwiedzili szkołę oraz przedszkole, a we czwartek, poprowadzili lekcje we wszystkich klasach szkoły podstawowej. Dla uczniów była to największa atrakcja.
Przez tydzień Goście mieli okazję poznać naszą szkołę, uczniów i nauczycieli. Pobyt w Kaliszu umożliwił im przypatrzenie się z bliska naszemu życiu.
W czasie wizyty Goście zagraniczni wielokrotnie spotykali się z naszymi nauczycielami w celu omówienia programu współpracy, planów na najbliższe tygodnie oraz ustalenia szczegółów dotyczących kolejnych wizyt: w marcu w Portugalii a w maju w Turcji.

Galeria

Logo projektu

W listopadzie 2009 uczniowie szkół partnerskich zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym na najciekawsze logo projektu „Be active and creative in your free time”. W wyniku głosowania przeprowadzonego w styczniu w siedmiu szkołach partnerskich za najlepsze uznano logo wykonane przez ucznia z Łotwy. GRATULUJEMY!!! Zwycięskie LOGO: zwycięskie logo

Do góry

Spotkanie w Portugalii

W dniach 14 – 19 marca 2010 roku grupa sześciu uczennic z klas szóstych należących do Klubu Comeniusa wraz z p. Magdą Kasprzak i s. Karoliną wyruszyła na międzynarodowe spotkanie w ramach programu Comenius realizowanego w naszej szkole podstawowej. Tym razem spotkanie odbywało się w portugalskiej szkole partnerskiej w Campo Maior. W zjeździe wzięli udział nauczyciele i uczniowie z Czech, Łotwy, Grecji, Rumunii, Turcji, Polski i oczywiście z Portugalii.
Naszą podróż rozpoczęłyśmy w niedzielę 14 marca o godzinie 6:00 rano. Stolica Portugalii była miejscem spotkania pierwszego dnia. Gdy już wszyscy znaleźli się na lizbońskim lotnisku, wspólnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Późnym wieczorem dotarliśmy autokarem do celu naszej podróży – Campo Maior, gdzie czekały na nas rodziny portugalskie, by zabrać do siebie naszych uczniów na tygodniowy pobyt.
We wtorek wszyscy spotkaliśmy się w szkole, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić teren oraz odwiedzić klasy. Na popołudnie zaplanowane było zwiedzanie uroczego miasteczka, a także spotkanie w Ratuszu z przedstawicielami Urzędu Miasta. Tam mogliśmy również podziwiać zespół ludowy, który zaprezentował nam kilka piosenek.
Kolejne dni minęły nam równie szybko. Każdy z nich wypełniony był wieloma atrakcjami. Pojechaliśmy do niedaleko położonej miejscowości Villa Visosa, w której wydobywany jest marmur. Tam mogliśmy też zwiedzić muzeum marmuru, a następnie pałac królewski oraz ruiny zamku. W czasie naszego pobytu w Campo Maior odwiedziliśmy również zakłady wypalania kawy oraz miejsce, gdzie tłoczona jest oliwa z oliwek. Ostanie wspólne popołudnie spędziliśmy w zamku Quelle, gdzie znaleźliśmy też czas, by poznać tradycyjne gry portugalskie.
Piątek 19 marca był już dniem rozjazdu i znowu wspólnie ruszyliśmy na lotnisko do Lizbony, gdzie nasze drogi już musiały się rozejść. Każdy wsiadł do swego samolotu mając nadzieję szybkiego spotkania – tym razem w Turcji. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na maj.
Galeria

Do góry

Spotkanie w Turcji

Wyruszyliśmy 20 maja o godz. 300 nad ranem busem w stronę berlińskiego lotniska, skąd liniami Turkish Airlines dotarliśmy do Istambułu, a potem Gaziantep. W Gaziantep czekali już na nas gospodarze spotkania – nauczyciele ze szkoły tureckiej, którzy zabrali nas busem do KAHRAMANMARAS.
W piątek 21 maja spotkaliśmy się z delegacjami krajów biorących udział w programie: Rumunii, Łotwy, Grecji, Czech, Portugalii, Polski i Turcji, (delegacje tworzyli nauczycieli i uczniowie). Tego dnia odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską, która znajduje się w pobliżu Kahramanmaras w małej górskiej wiosce. W szkole powitano nas bardzo serdecznie. Słowo powitalne i taniec turecki w wykonaniu uczniów szkoły, nadał bardzo miły charakter naszemu spotkaniu. Radosne pląsy połączyły wszystkich przybyłych. Zwiedziliśmy szkołę, poszczególne sale lekcyjne, zajrzeliśmy do podręczników, z których korzystają tureckie dzieci.
Turcja to kraj islamu – w każdym mieście górowały strzeliste minarety meczetów- słyszeliśmy donośne nawoływanie do modlitwy. Mieliśmy szczęście odwiedzić jeden z meczetów. Boso, kobiety z nakryciem na głowie weszliśmy cicho do wnętrza, gdzie wyznawcy islamu zanosili modlitwy. Jak na prawdziwych turystów przystało, wszędzie robiliśmy zdjęcia. Zachwycała nas egzotyka tego kraju, jego kultura, krajobrazy, niepowtarzalne piękno. Zwiedzaliśmy Kahramanmaras, jego urbanistykę z najstarszą zabudową, bazar, wzgórze zamkowe, z którego podziwialiśmy okazałą panoramę miasta. Wieczorem dzieci jechały do tureckich rodzin, gdzie były bardzo gościnnie przyjmowane. W sobotę 22 maja spędziliśmy dzień na łonie natury. Najpierw odwiedziliśmy Ogród Botaniczny, gdzie nastąpił punkt kulminacyjny Programu Comenius – uwieczniliśmy naszą współpracę sadząc 7 drzewek symbolizujących każdy z reprezentowanych krajów. Później przejechaliśmy na teren gdzie miał odbyć się piknik. Czekało nas zadanie kulinarne. Zastaliśmy przygotowane stanowiska z produktami potrzebnymi do narodowych dań. My przyrządziliśmy sałatkę wielowarzywną. Pogoda i nastroje nam dopisywały. Miło spędziliśmy czas, nie czuliśmy barier językowych ani narodowościowych.
Niedziela 23 maja, wybraliśmy się nad Morze Śródziemne. Jak się okazało mieliśmy do pokonania dosyć długą drogę, ale było warto. Powitał nas rwący wiatr i spienione fale rozległych wód o kolorze turkusu. Niektórzy korzystali z kąpieli i ciepłych promieni słonecznych, pozostali wybrali się do Mersin.
Przed nami ostatni dzień pobytu w Turcji – poniedziałek 24 maja. Koordynatorzy grup spędzili całe dopołudnie bardzo pracowicie, pozostali trochę zwiedzali i robili zakupy. Chcieliśmy zachować w pamięci jak najdłużej wspomnienia z Turcji, kupując przedmioty z tym krajem związane.
Cały pobyt w Turcji przyniósł nam wiele wrażeń, serdecznych spotkań, bogatych doświadczeń i przeświadczenie, że wszędzie można spotkać dobrych ludzi.
Galeria

Do góry

Spotkanie na Łotwie

W niedzielę, 3 października 2010 roku grupa uczniów z nauczycielami wyruszyła na kolejne spotkanie, tym razem na Łotwę. Uczestnikami tego wyjazdu byli: p. Nina Czerniak, p. Aleksandra Urbaniak, s. Karolina, Nina Kwaśniewska, Nina Maciejczyk, Wiktoria Tyc, Paula Wajgelt, i Kuba Kaczmarek.
Poniedziałek, 4 października
Naszą przygodę na Łotwie rozpoczęliśmy w naszej szkole partnerskiej w Jelgavie. O godzinie 9:00 do szkoły dotarło 6 delegacji ze szkół partnerskich; w sumie 40 osób: uczniowie i nauczyciele. Najpierw zostaliśmy powitani przez Panią Dyrektor i społeczność szkolną chlebem i przepięknym programem artystycznym. Specjalnie dla naszej delegacji uczniowie z Łotwy wykonali piosenkę w języku polskim „Płynie Wisła, płynie”. Mieliśmy też okazję zwiedzić szkołę i zobaczyć jak uczą się dzieci na Łotwie. Następnie wszystkie delegacje zostały zaproszone do ratusza miejskiego na spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Po południu pojechaliśmy zwiedzić pałac Rundale. Późnym popołudniem wróciliśmy do Jelgavy i do naszych rodzin łotewskich.
Wtorek, 5 października
Dzisiejszego ranka wymieniliśmy się wrażeniami z kolacji i śniadania w naszych rodzinach łotewskich. Okazało się, że jedliśmy przedziwne, rzadko spotykane potrawy w Polsce: kasza gryczana na mleku, płatki z szynką i ogórkiem (również w mleku) oraz kaszę mannę z cukrem. Tego dnia zwiedziliśmy zamek Jaunpils – budowlę z XIV wielu. Z niezwykłej atmosfery zamku korzystaliśmy również w czasie obiadu, gdyż zostaliśmy ugoszczeni w jednej z komnat. Przy zamku odbywały się warsztaty rycerskie. Mogliśmy się przebrać w stroje rycerskie, przymierzyć zbroje, strzelać z łuku i rzucać toporkami. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była Jurmala – kurort nad Zatoką Ryską. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy spacerować nad brzegiem Morza.
Środa, 6 października
Po spotkaniu w szkole wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Cesis. Zobaczyliśmy niezwykłe ruiny zamku. Wraz z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół partnerskich wzięliśmy udział w potyczkach rycerskich. Następnie odbyliśmy fascynującą wędrówkę z lampionami po mrocznych korytarzach zamku. Po południu zwiedziliśmy schron przygotowany dla rządu rosyjskiego na wypadek ataku bronią atomową. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej przestrzeni na głębokości 9 metrów pod ziemią. Schron był przygotowany dla 300 osób, które mogły przebywać tam do trzech miesięcy.
Czwartek, 7 października
Cały poranek spędziliśmy w centrum edukacyjnym „Junda”, w którym ponad 1200 dzieci z Jelgavy może popołudniami rozwijać swoje zdolności i talenty. Centrum prowadzi zajęcia muzyczne, gry na instrumentach, śpiew. My również mieliśmy okazję odkryć swoje talenty!! Po zajęciach artystycznych zostaliśmy zaproszeni do kolejnego ośrodka, gdzie znajdował się park linowy. Mieliśmy więc czas na zabawę. Niczym małpki skakaliśmy po linach zaliczając wszystkie atrakcje parku. Po naszych wyczynach sportowych i obiedzie pojechaliśmy do Rygi, stolicy Łotwy, gdzie spędziliśmy kilka godzin spacerując po przepięknej starówce.
Piątek, 8 października
Rano pożegnaliśmy się z rodzinami łotewskimi, wymieniliśmy się adresami, zrobiliśmy ostatnie zdjęcia. W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Wilno, więc mieliśmy okazję zwiedzić również i to wspaniałe miasto. Zobaczyliśmy między innymi katedrę, w której znajduje się kaplica królów polskich i książąt litewskich; kościół świętego Ducha, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji siostry Faustyny Kowalskiej. Następnie przeszliśmy do kościoła świętego Kazimierza, w którym znajdują się relikwie świętego Andrzeja Boboli, gdyż tam właśnie otrzymał święcenia kapłańskie i spędził kilka lat. Byliśmy także w cerkwi. Nasz spacer zakończyliśmy modlitwą w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej rozsławionej przez Adama Mickiewicza. Opuszczając Wilno zatrzymaliśmy się jeszcze na cmentarzu Rossa, gdzie pochowana jest matka Marszałka Piłsudskiego i jego serce. Stamtąd ruszyliśmy dalej. Wkrótce naszym oczom ukazał się potężny zamek w Trokach. Położony jest on bardzo malowniczo pośród jezior. Zamek to dawna siedziba książąt litewskich. Wielką niespodzianką dla nas był rejs po jeziorach wokół zamku, w czasie którego słuchaliśmy ciekawych opowieści kapitana. Po powrocie na ląd poszliśmy zobaczyć jedyną świątynię karaimską.
Sobota, 9 października
To już naprawdę ostatni dzień naszych przygód. Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę do Kalisza zatrzymując się jedynie w skansenie ziemi kurpiowskiej.
Galeria

Do góry

Spotkanie w Czechach

Niedziela 5.12.2010
Pani Joanna Kobusińska, pani Agata Kowalska i siostra Karolina Łuczak, a wraz z nimi my – czyli Karolina Kłopotek, Gabrysia Kleczewska, Ada Wdowczyk, Michalina Krysiak i Wiktoria Tyc – to uczestnicy wyjazdu do Unicov w Czechach.
Poniedziałek 6.12.10
Nasz pobyt w Czechach zaczyna się od zwiedzania szkoły partnerskiej w Unicov. W naszej grupie są nauczyciele i młodzież z różnych krajów. Tym razem nie przyjechała młodzież z Portugalii i Grecji. Szkoła jest bardzo ładna, mieści się na terenie dawnego XIV wiecznego klasztoru. Tego dnia są mikołajki. Patrzymy ze zdziwieniem jak młodzież czeska je obchodzi. Chłopcy przebrani za mikołajów i diabły rysują dzieciom krzyżyki na twarzach. Około godziny 12.00 idziemy na obiad do stołówki szkolnej, mieszczącej się w innym budynku. Następnie udajemy się na krótki spacerek po Unicov. Po południu zbieramy się na przedstawienie artystyczne. Po pełnym wrażeń dniu rozjeżdżamy się do naszych czeskich domów.
Wtorek 7.12.10
Tego dnia wybraliśmy się do Olomuc, miasta położonego niedaleko Unicov. Był czas na zwiedzanie i zakupy.
Środa 8.12.10
W kolejnym dniu wyjechaliśmy na wycieczkę do Litovel. Najpierw zwiedzaliśmy browar – miejsce produkcji piwa, a później przepiękne zamki.
Czwartek 9.12.10
W czwartek rano poszliśmy do szkoły. W szkole rysowaliśmy na koszulkach różnego rodzaju wzory. Następnie udaliśmy się zwiedzać Unicov. Zobaczyliśmy ratusz, kościół i muzeum więziennictwa. Później poszliśmy na obiad do stołówki a po obiedzie wybraliśmy się z rodzinami czeskimi do miasta.
Piątek 10.12.2010
To był nasz ostatni dzień w Unicov. O godzinie 9.00 pożegnaliśmy się z rodzinami czeskimi, podziękowaliśmy za gościnę i pojechaliśmy prosto do Pragi – stolicy Czech. Odbywał się tam kiermasz przedświąteczny, więc odwiedzaliśmy różne stoiska Bożonarodzeniowe.
Sobota 11.12.10
Sobota to ostatni dzień naszego pobytu w Czechach. Przeszliśmy się drogą królewską a przy okazji zwiedzaliśmy piękną i starą katedrę, zobaczyliśmy też zegar astronomiczny znajdujący się na ścianie ratusza, który został skonstruowany w 1410 roku. Zegar ten składa się z trzech głównych części: astronomicznej- pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej- z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej- przedstawiającej ruchome figurki 12 apostołów i wyobrażeniami śmierci, chciwości, Turka i marności. Przeszliśmy się też po starej, zabytkowej praskiej starówce i po bardzo znanym i pięknym moście Karola – jednym z symboli czeskiej stolicy.
Galeria

Do góry

Spotkanie w Rumunii

Po wyjeździe do Czech przyszedł czas na Rumunię, a dokładnie na Satu Mare. Miasto położone w północnej części Rumuni, wielkością porównywalne do Kalisza, dookoła którego rozciąga się pasmo górskie podkreślając jego niesamowitą atmosferę.
W wyjeździe udział wzięło pięć uczennic z klasy szóstej, które w trakcie pobytu goszczone były przez rodziny uczniów Szkoły Sportowej w Satu Mare.
Pierwszego dnia odbyło się zwiedzanie szkoły, oraz okolic tego malowniczego miasta. O czym można było się jeszcze bardziej przekonać obserwując je z dachu Urzędu Miasta, do którego zostaliśmy zaproszeni.
Drugiego dnia odbyły się prezentacje tańców z każdego kraju oraz część artystyczna przygotowana przez rumuńskich uczniów. Oprócz zmagań sportowych zaprezentowano także rumuńskie tańce narodowe. Bardzo dużą niespodzianką był taniec poloneza, który zaprezentowali uczniowie klas IV, głównie dlatego, że taniec był przygotowany specjalnie dla nas, a w dodatku uczniowie tańczyli go w strojach zbliżonych do strojów galowych z naszej szkoły.
Trzeciego dnia gospodarze zabrali nas na wycieczkę po rejonie. Głównymi punktami wycieczki było Muzeum Minerałów w Bela Mare, kościół prawosławny, następnie uroczysty obiad w trakcie którego nie obyło się bez tradycyjnych potraw rumuńskich, oraz śpiewów i tańców ludowych rumuńskich utworów. Następnie udaliśmy się na tzw. „Śmieszny Cmentarz”. Nazwa tego cmentarza pochodzi od oryginalności ich tablic nagrobkowych które są drewniane i kolorowe. Na nich w śmieszny i żartobliwy sposób przedstawione jest życie zmarłego i wyrzeźbione sytuacje z życia z którymi był najbardziej kojarzony.
Ostatni dzień pobytu w Satu Mare odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez nauczycieli. Był to czas wykazania się i pochwalenia swoim talentem muzycznym. Ostatnie wspólne chwile minęły na grze w kręgle i na dyskotece.
Wracając do kraju udało się nam na chwile zatrzymać się w Tokaju z którego udaliśmy się do Koszyc. Późnym wieczorem zawitaliśmy w Krynicy Górskiej gdzie mieliśmy okazję zregenerować siły do dalszej podróży.
Galeria

Do góry

Spotkanie w Grecji

W dniach 8 – 13 maja 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie koordynatorów i nauczycieli ze szkół partnerskich współpracujących
w programie Comenius. Tym razem krajem, który gościł pozostałe szkoły – była Grecja. W spotkaniu udział wzięły s. Karolina Łuczak i s. Damaris Wąsewicz. Było to jedyne w trakcie trwania projektu spotkanie, na które nie przyjechali uczniowie. Taka sytuacja spowodowana została specyfiką szkoły, do której jechaliśmy. Szkoła znajduje się w miejscowości Myki. Te tereny zamieszkuje narodowa mniejszość turecka, która jest społecznością bardzo zamkniętą. Mieszkańcy tej wioski chodzą ubrani w tradycyjne regionalne stroje, dzieci nigdy nie były w mieście, a nasz przyjazd był dla nich ogromnym przeżyciem i sensacją, gdyż w tej miejscowości turyści nie są mile widziani
i raczej tam nie bywają. Stąd też uczniowie naszych szkół nie mogliby zamieszkać u rodzin, jak to jest praktykowane podczas wyjazdów zagranicznych objętych projektem Comenius. Uczniowie tej szkoły uczą się języka tureckiego jako języka ojczystego, natomiast języka greckiego – jako obcego.
Wizyta w szkole w Myki dostarczyła nam wielu niesamowitych wrażeń. Na nasze spotkanie przybyły nie tylko dzieci ze szkoły, ale także cała społeczność wioski. Ich kolorowe i nietypowe stroje przyciągały uwagę wszystkich, budziły podziw i szokowały. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali piękny program artystyczny i urzekli nas spontanicznym i pięknym wykonaniem tańców greckich. Zostaliśmy również ugoszczeni tradycyjnymi potrawami greckimi. Spotkanie w szkole trwało zaledwie kilka godzin, ale pozostawiło niezapomniane wspomnienia. Pozostałe spotkania w ramach projektu, odbywały się w pobliskim mieście Xanthi, w którym zamieszkiwaliśmy. Nauczyciele ze szkoły w Myki, na czele z Dyrektorem, starali się umilić nam ten pobyt, pokazując przy okazji piękne zakątki Grecji, kulturę i zwyczaje tego
Galeria

Do góry

Spotkanie w Polsce

Galeria


Komentarze są zamknięte.