śp s. Rafaela Wielgut

15 maja śp s. Rafaela Wielgut

W Ostrzeszowie zmarła siostra Rafaela, nauczycielka i dyrektorka naszej szkoły w latach 1957 – 1962.

Barbara Wielgut urodziła się w 1925 roku. Od 1932 roku była uczennicą sióstr nazaretanek w warszawskiej szkole: powszechnej, gimnazjum i liceum. Po zdaniu tajnej matury w 1942 roku wstąpiła do „Nazaretu”, dzieląc jego trudne okupacyjne losy podczas Powstania Warszawskiego.

Do Kalisza przyjechała w styczniu 1953 roku tuż po ukończeniu studiów filologii romańskiej w Uniwersytecie Wrocławskim i złożeniu wieczystych ślubów. Uczyła języka francuskiego i łaciny, a od września 1953 roku została wychowawczynią klasy. Maria Tomaszewska wspomina: Najbardziej ukochałyśmy wychowawczynię i nauczycielkę języka francuskiego, Siostrę Rafaelę, istotę łagodną i mądrą. Wspaniale prowadziła z nami lekcje wychowawcze. Stały się dla nas drogowskazami na całe życie. Swoisty sposób bycia, elegancja zachowania oraz zalety charakteru stanowiły dla naszej grupy wzór do naśladowania. Osobiście Siostrze Rafaeli zawdzięczam bardzo wiele.  Słowo: „osobiście” powraca często w ustnych wspomnieniach z tamtych lat.

W 1957 roku siostra Rafaela Wielgut została mianowana dyrektorką Liceum i w tej roli była świadkiem likwidacji szkoły 23 lipca 1962 roku. Po odebraniu siostrom możliwości pracy wychowawczej w Kaliszu wyjechała do Warszawy, gdzie uczyła w swoim dawnym liceum.

W 1965 roku rozpoczęła posługę jako przełożona wspólnoty a następnie prowincji warszawskiej. Była też przełożoną domu w Paryżu a od 1983 roku przebywała w Rzymie jako radna generalna. Po powrocie do Polski w 1992 roku zamieszkała w Ostrzeszowie, skąd jak długo siły jej pozwalały, przyjeżdżała do Kalisza na opłatkowe spotkania wychowanek.

Wdzięczność i więź z siostrą Rafaelą dawne jej uczennice wyraziły udziałem w obchodach 75-lecia życia zakonnego „swojej wychowawczyni” jesienią 2017 roku.

Kochana Siostro Rafaelo, modlimy się o Niebo dla Siostry i prosimy: bądź z nami w dniach Jubileuszu klasztoru i szkoły, które tworzyłaś z tak wielkim oddaniem.

s. Ruth

Pogrzeb śp s. Rafaeli odbędzie się w czwartek, 17 maja 2018 r. o godzinie 13.00 (różaniec i Eucharystia w kaplicy cmentarnej) w Ostrzeszowie, ul. T. Kościuszki 17

Brak komentarzy

Przepraszamy, formularz komentarza aktualnie jest niedostępny.